I hanteringsfönstret för spårningsskyddet har Microsoft försett oss med en länk till webbsidan där man kan Hämta spårningsskyddslista online.... En sida där man kan lägga till, av Microsoft utvalda blocklistor. Hur urvalet går till har jag inga uppgifter om, men på sidans "faq" kan man läsa att Microsoft inte tar något som helst ansvar för dessa listor, utan hänvisar till listornas respektive utvecklare.
Om listornas innehåll och funktion kan sägas att den första, "EasyList" är ganska bra (ur ett användarperspektiv), och den 3:e, "TRUSTé" bör man undvika. Den vitlistar (tillåter) nämligen en hel del av just det man vill blockera. Gemensamt för samtliga dessa listor är också att dom är fullständigt överflödiga för den som använder en bra HOSTS-fil... jag tänker då närmast på MVPS HOSTS file, som redan blockerar i princip allt som finns med i dessa "TrackingLists".
Den verkliga behållningen med Internet Explorers spårniningsskydd är istället, som jag ser det, att man kan skapa och använda egna blocklistor, och att det går att göra vissa saker som inte kan göras med HOSTS.
Att själv skapa en blocklista är ganska lätt. Ett vanligt textdokument med filändelsen .tpl, innehållande den obligatoriska inledande kodraden "msFilterList" är allt som krävs. Det är inte nödvändigt, men om man vill kan man lägga till en andra kodrad ": Expires=3", som talar om för Internet Explorer hur ofta listan skall uppdateras. Siffran anger antalet dagar.
För att sedan skapa själva blocklistan kan man använda t.ex EasyList som mall. Man kommer snabbt på hur det skall skrivas. Tumregeln är att inledande minustecken (-) svartlistar, och inledande plustecken (+) vitlistar. Vitlistan har företräde och åsidosätter en svartlistning av samma adress.
#-tecknet används som prefix till allt som inte skall läsas av spårningsskyddet, som t.ex kommentarer eller en tom rad.
En mer utförlig förklaring angående formatet för en sådan här lista, kan man hitta hos W3C. Själva listformatet börjar vid punkt 4.
Ett exempel på en enkel fungerande spårningsskyddslista skulle alltså kunna se ut som följer...
msFilterList : Expires=3 # #------BlockList------ -d facebook.com -d facebook.net -d twitter.com # #------AllowList------ +d alltomwindows.se +d svenskasprakfiler.se
När man nu har skapat sin lista, vill man naturligtvis prova den också. Det innebär att den måste läggas till i Internet Explorer, vilket inte låter sig göras med mindre än att du laddar upp din lista till någon webbplats som du sedan kan länka till. Vilken webbplats som helst, som går att ladda ner ifrån, går bra. "Public-katalogen" i din DropBox skulle kunna fungera, som exempel.
Vidare måste du någonstans skapa en länk, med ett enkelt script som gör att Internet Explorer läser in din lista. Lättast är att helt enkelt skapa ett vanligt html-dokument som du sedan kan öppna lokalt med Internet Explorer. Har du redan en fungerande webbsida, kan du naturligtvis lägga länken där.
Exempel på ett fungerande html-dokument, inklusive det nödvändiga scriptet, kan se ut som följer...
<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body>
<div>
<a href="javascript:window.external.msAddTrackingProtectionList('http://Länk_till/DinBlockLista.tpl', 'DinBlockLista')">Lägg till DinBlockLista till Internet Explorer</a>
</div>
</body>
</html>
Kodbiten "('http://Länk_till/DinBlockLista.tpl', 'DinBlockLista')">Lägg till DinBlockLista till Internet Explorer" redigerar du efter egna förutsättningar.
Html-dokumentet sparar du på disken, öppnar med Internet Explorer, klickar på länken och lägger till din blocklista.
Det här inlägget har redigerats av e-son: 21 maj 2011 - 05:11



















