Snabbare, snyggare, effektivare och mer socialt är kännetecknen efter att forumet uppgraderats till den senaste versionen under dagen 9/5. Mer information om forumuppgraderingen.

Jump to content

  • Log in with Facebook Log in with Twitter Logga in via Google      Logga in   
  • Registrera konto


- - - - -

Mapp som inte kan tas bort [LÖST]

Wndows Utforskaren Windows 7

  • Vänligen logga in för att svara
21 svar i den här tråden

#21 e-son

e-son

    e-compressed

  • Hedersmedlem
  • 8 848 inlägg
  • Kön:Inte valt
  • Från:Majorna

Skrivet 20 maj 2012 - 22:31

Felet uppstod då mappen togs bort första gången... något gick helt enkelt fel i borttagningsögonblicket. En hänvisning till mappen fastnade någonstans i registret... och på så sätt uppstod det jag kallar en fantommapp. Jag har med jämna mellanrum sprungit på det här fenomenet i 15 år, men aldrig hittat någon annan förklaring.
Ubuntu hade inte heller kunnat ta bort, eller ens hitta den här mappen om det inte var för att den låg i en felfri mapp... vilket alltså var den mapp som egentligen togs bort. Eftersom hänvisningen till den felfria mappen inte lästes in nästa gång windows startade, kunde inte heller fantommappen läsas in.

Spoiler

•`°²º¤æ-.,¸ <°)))>< ¸,.-椺²°`• Endast döda fiskar följer strömmen •`°²º¤æ-.,¸ <°)))>< ¸,.-椺²°`•

thinkbigger



ANNONS:
  • Inte din sorts mobil? Jämför priser på fler hos

#22 Fymlung

Fymlung
  • Medlem
  • Pip
  • 6 inlägg

Skrivet 20 maj 2012 - 23:16

På tok för djup diskussion om Windows för att jag ska hänga med, Tackar dock ännu en gång.





Andra trådar taggade med något av följande nyckelord: Wndows Utforskaren, Windows 7

0 användare läser den här tråden

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma användare