Jump to content

  • Log in with Facebook Log in with Twitter Logga in via Google      Logga in   
  • Registrera konto


- - - - -

Virtuell drive med DAEMON Tools fungerar inte längre


Den här tråden har arkiverats. Det innebär att du inte längre kan svara på inlägg i tråden. Vänligen starta en ny tråd vid behov.
Inga svar har postats i den här tråden

#1 L-L

L-L
  • Medlem
  • PipPipPipPipPipPip
  • 642 inlägg

Skrivet 27 maj 2007 - 11:02

Har haft senaste DAEMON Tools, 4.09 tror jag, ett tag. Det har alltid fungerat bra (har dock inte använt det på några veckor), men nu när jag skulle använda det igen så kommer det inte fram någon ny drive. Inget hjälper; har testat omstart flera gånger, avinstallerat och lagt in verison 3.47 i stället, men ingen framgång. Det verkar helt enkelt vara omöjligt att få fram en virtuell drive utan helt nya medel.

Har någon annan dessa problem? Finns det någon chans i världen att det hänger ihop med Windows uppdateringar? Det verkar som om XP har blivit sämre de senaste månaderna. Svhost-grejen, problem med att installera program från annan partition än C är ett par exempel. XP borde vara i toppform nu, M$ har haft många år på sig att göra det till ett bra OS. Nu kanske detta med DAEMON Tools inte har ett dugg med Windows att göra, dock.

En sak förresten, jag har inte kvar i386-mappen. Den kanske behövs för att DAEMON Tools skall kunna få fram en virtuell drive? Det ligger väl installationsfiler för Windows där?

Tacksam för idéer!

Dator: HP 13,3" laptop, Intel Core 2 Duo, 4 GB RAM, 320 GB / 7200 RPM HDD
OS: Windows 7 Home Premium X64 "RT Seven Lite"


ANNONS:
  • Inte din sorts mobil? Jämför priser på fler hos