Jump to content

  • Log in with Facebook Log in with Twitter Logga in via Google      Logga in   
  • Registrera konto


-64

Gick med: 29 sep 2008
Offline Senast inloggad: apr 01 2012 17:28
-----

Trådar som jag har startat

Laptopfläkt

27 oktober 2011 - 20:35

Inland funderar jag på en extra laptopfläkt och då en sådan som finns på en vinklad skiva under laptopen. Nu fick jag just i dag ett reklamblad från Clasisjön. Han har ett par olika för ~ 300 kr. Men båda fläktarna är drivna med spänning från USB-jacket på datorn. Är inte detta lite i överkant? Om jag pluggar i något där så blir väl datorn bara ännu varmare? Speciellt som fläkten är aktiv hela tiden?
Vore det inte bättre att fläkten drevs av antingen en yttre batterieleminator och lågspänning, eller direkt av nätspänning?
Låt vara att det inte skulle vara användbart då man körde på enbart batteridrift, men om man är i det läget har man nog inte igång datorn mer än nödvändigt. Och skulle man välja USB-drift (från Clasisjön) så tömmer man ju batteriet ännu fortare.

phpBB-forum

25 augusti 2011 - 17:12

Jag har Win 7 och IE9 64 bitars i en ASUS N73J.

Jag upptäckte av en slump att när jag skall logga in mig på ett phpBB-forum, som är en vanlig och spridd teknik, så kan jag få in mitt namn utan att skriva något på tangentbordet. Så här ser det ut:

Posted Image

Om jag dubbeklickar lite till höger på den övre raden kommer mitt användarnamn upp. Då är det bara att klicka på namnet så skrivs också lösenordet eftersom det är sparat. Visserligen i form av "hemliga" punkter, men dom liksom mitt användarnamn finns där för vem som helst. Den senare funktionen visste jag om sedan gammalt, men att mitt användarnamn också finns kände jag inte till. Om fler personer skulle ha tillgång till datorn, så kan ju dessa, kanske obehöriga, gå in i mitt namn på forum där jag skriver och använda mig och min signatur i bedrägligt syfte.

Nu använder jag Norton 360 som säkerhetsprogram, men om man tänker sig möjligheten, kan då ett spionprogram över internet som har nästlat sig in i min dator ta fram alla mina användarnamn och lösenord? Är användarnamn och lösenord bundna till mitt IP-nummer?

Eftersom jag har olika användarnamn på en handfull forum, så kanske skadan blir begränsad? Om det är så här, så har ju funktionen "Har du glömt ditt lösenord" ingen nytta.

Bilden är ett skärmurklipp, så den fungerar ju naturligtvis inte nu.

Är detta ett känt fenomen, eller har jag, av en ren slump upptäckt en säkerhetslucka?

Stoppa bloatware

17 augusti 2011 - 22:30

Förr i tiden, på Win 98 och några senare operativsystem kunde man spärra eller ta bort tråkiga popupper genom att gå in på något av dom program och inställningar som hette config sys, ms config och några fler vars namn jag har glömt. Där var det bara att avmarkera i en ruta, om jag minns rätt. Men dom inställningsprogrammen finns inte kvar längre. I alla fall inte som dom såg ut tidigare. Jag har Win 7 och IE 9.

Nu har jag en ganska ny dator med ett bloatware som heter Instant Vidget. Jag har letat lite på nätet och förstått att det är ett program som jag inte behöver. Men varje gång jag startar kommer det upp någon sorts startruta som jag inte förstår. Troligen är den ofullständig för det händer inget speciellt med den mer än att den försvinner när man har klickat bort den några gånger. Jag har sökt programmet i Kontrollpanelen, lägg till och ta bort. Men den finns inte med där.

Det börjar bli rätt jobbigt. Hur får jag bort det?