Jump to content

Den stora tråden om Spotify


arnada

Recommended Posts

Jag tänkte att detta är ett ganska framåt forum så här behövs en Spotify tråd som alla kan reflektera till. Här diskuteras med andra ord bara lagliga grejer som har med spotify att göra.

Skaffa Spotify Free (reklam baserat)

1. Surfa till:

http://hiload.org/index.php?e=no_hotlink

2. Skriv in:

https://www.spotify.com/en/get-started/

3. Tryck Continue Anyway

4. Fyll i Uppgifter som du önskar förutom Postal Code som ska vara: 69002

5. Du kan bara välja France som land men detta ändrar vi sen

Playlists

Dela gärna med dig utav dina playlists i denna tråden genom att högerklicka på din playlist (som finnes till vänster i spotify) och välj Copy HTTP link.

Ladda hem spotify

Windows: http://www.spotify.com/en/download/windows/

Android/Iphone: http://www.spotify.com/en/mobile/overview/

Länkar borttagna... brott mot forumreglerna.

Mina Spellistor

Hunter S Thompson Inspirerat

Alternativ Hip-Hop

Old School Hip Hop

Need For Speed inspirerad rock

Edited by Manneman
Länkar borttagna.. forumreglerna!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Man kan ju idag köpa låtar på Spotify... då är ju rippning stöld... inget att snacka om. Redigerar tråden och tar bort länkar.

Magnus

Det var ett intressant resonemang. Varför är mer stöld att "rippa" en låt man betalt styckvis för än en man betalt för genom ett premiumabonnemang eller även ett reklamfinansierat abonnemang för den delen?

Någon som sitter på några invites?

Skulle behöva 1-2 st, PM mig :)

PM'ar 1st invite till dig.

Link to comment
Share on other sites

Det var ett intressant resonemang. Varför är mer stöld att "rippa" en låt man betalt styckvis för än en man betalt för genom ett premiumabonnemang eller även ett reklamfinansierat abonnemang för den delen?

Kan förvisso diskuteras från alla vinklar. Meningen med kommentaren var att förklara varför jag tog bort länkar till de applikationer man använder att rippa musiken med, oavsett man har premium eller inte. Tills frågan om det är olagligt eller inte är löst så gäller forumreglerna.

Manneman

Link to comment
Share on other sites

Ok. Jag ser det faktiskt inte alls som stöld att göra en kopia för eget bruk av något man redan köpt, sen är det ju hela argumentet om att kopiering inte är stöld oavsett hur eftersom orginalet finns kvar. Däremot är det säkert ett avtalsbrott så jag motsäger inte alls att länkarna togs bort, tyckte alltså bara motiveringen/formuleringen var lite konstig.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...