Jump to content

Acer laptop svart skärm...


Recommended Posts

Hejsan!

Har en acer travelmate 2450 som fungerade alldeles utmärkt fram tills nu i helgen. I maskinen satt en 50gb hdd så jag bytte denna mot en 100gb hdd och allt fungerade bra, men nu när den startar så är skärmen helt svart och trycker man på caps, scrl eller num lock så blinkar inte indikeringslamporna. Dock så lyser indikeringslampan för att hårddisken jobbar i ca 2 minuter innan den slocknar. Fläktarna snurrar och stoppar man i en skiva så läser den skivan, tror jag iallafall för skivläsaren arbetar.

Detta har jag testat:

Ut med 100gb hårddisken och in med den gamla 50gb - Samma resultat som ovan

Starta utan hårddisk - Samma resultat som ovan

Starta utan Ram minne - Samma resultat som ovan

Starta med annat ram minne - Samma resultat som ovan

Jag får inte riktigt kläm på vad som kan vara fel? Hade inte tänkt lägga så mycket pengar på denna burken så de blir ju soporna om de är cpu/mobo som är kasst men skulle va trevligt om någon med erfarenhet av bärbara kanske har ett ess i rockärmen.

Link to comment
Share on other sites

det är nog kört med den datorn för jag antar att du inte ens kommer in i BIOS

det enda jag kan tänka mig är att du gör en clear CMOS blir väl antagligen bökigt eftersom du väl måste klyva datorn

men en gammal slät bordskniv brukar vara bra att använda

annars kanske det är fel på strömförsörjningen det kanske inte ger nog med volt för att kunna driva skärmen

och till sist ett riktigt långskott prova utan batteri

tub

Link to comment
Share on other sites

Gud va ja slarvat... Lite pinsamt att erkänna men man lär sig av sina misstag, eller hur ? :D

Ram minnet var inte bara att klicka dit man var tvungen med lite "våld" pressa in de och klicka till de så startade bettan... Sjukt irriterande, man ska inte kladda med sånt här på morgonen, blir aldrig bra :D

Tack för all hjälp ändå, uppskattas! :)

Link to comment
Share on other sites

då hade du tur iallafall gjorde en sån grej på en gammal stationär och lyckades bränna moderkortet :rolleyes:

tub

Usch och tvi! Var med om de på en praktik också, det började ryka och grejer... Då är man inte glad om det är en helt ny maskin man sätter i lågor :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...