Jump to content

Problem med fjärrskrivbordet mellan 2 Vista-burkar? ???


Recommended Posts

Posted

Hej

Har 2st stationära datorer hemma, en som jag surfar på och en htpc.

Installerade Vista på htpcen igår och nu när jag försökte köra fjärrskrivbordet till den så loggas jag in korrekt men efter ca 3 sekunder så kommer det upp en ruta att någon annan försöker logga in och att det har avbrutits.

Detta funkade perfekt när jag körde Xp på den burken och givetvis är det ingen annan som försöker logga in på den. 

Detta händer när jag försöker logga in med användaren som förtillfället körs på htpcen. Testade att skapa ett konto och logga in med det, det funkade men då var man tvungen att godkänna ifrån htpcen och det vill man ju inte göra.

Någon som vet hur man löser problemet? 

(OBS) PRINT http://www.fuskbugg.se/pub/misc/fjarr.jpg PRINT (OBS)

Posted

Har nu löst problemet, har fixat så jag har autoinloggning i Windows och så fort jag anslöt till den datorn så loggade den in direkt. Tog nu bort autoinloggningen och nu funkar det kalas!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...