Jump to content

Jag kan inte ansluta nätverksskrivare


Buskis

Recommended Posts

Hej. Jag har en nyinköpt bärbar Toshiba med Windows Vista Business installerat. Jag försöker lägga till en skrivare (Samsung ML-1710P) som sitter på en XP och är utdelad till arbetsgruppen. Jag hittar skrivaren i dialogrutan "Lägg till skrivare" och markerar den samt klickar på "nästa". Då kommer följande meddelande upp:

"Det gick inte att ansluta till skrivaren. Det finns inte tillräckligt med ledigt minne för att slutföra den här åtgärden. Stäng några program och försök igen".

Samma sak varje gång jag försöker. Jag har testat med omstart flera gånger. Aktivitetshanteraren säger fysiskt minne 46% och 2038 MB totalt varav 1300 cachelagrat och ledigt 51 MB. Växlingsfiilen är 4279 MB varav 938 MB nyttjas. Alltså är det knappast minnet, vad kan det bero på?

XP-datorn som skrivaren sitter på har SP2 och vista-datorn har uppdaterats senast idag.

Tacksam för hjälp!

Buskis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...