Jump to content

Recommended Posts

Posted

Har egentligen en fråga...

Någon som vet hur det är med handskriftsigenkänning för svenska i Vista? Funderar nämligen på att skaffa en tablet PC, men funktionen med touchscreen osv blir ju lite klen om man inte kan skriva direkt på svenska.

Nån som vet om det kommer? Eller får man helt enkelt byta språk till engelska?

Posted

Svensk handskriftsigenkänning var på väg att komma med i SP1 men företaget som utvecklar detta (en av Microsofts partner) lade ner verksamheten för länge sedan. I Vista kommer det aldrig att komma svensk handskriftigenkänning men vi får sätta hoppet till "Windows 7". Du behöver inte byta språk till engelska eftersom den svenska versionen av Vista känner igen alla tecknen utom de svenska.

Posted

Tack för svar!

Någon som vet om man på något vis kan lära Vista att klara av svenska tecken, eller om det kanske finns något annat fritt program som kan hantera svenska?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...