Jump to content

[LÖST] Popup-fönster dyker upp när jag startar datorn


evagran

Recommended Posts

Hej! Vid start av datorn kommer följande fönster upp;

1. Application Launcher med text "Could not load graphics DLL"

2. WindowsFormsParkingWindow:hpqimzone.exe - Det går inte att hitta en komponent med text i rutan " Det här programmet kunde inte startas eftersom MFC71.DLL inte kunde hittas. Det här problemet kanske kan rättas till genom att du instalerar om progammet.

3. Unload med starta av installation och text cancel

Fönstrena går inte att klicka bort, fönster 2 och 3 leder till varandra i en evig rundgång.  vad ska jag göra? Eva G

Link to comment
Share on other sites

Har du någon HP-scanner installerad? Kanske multifunktions-skrivare? Det kan i så fall möjligen hjälpa, att installera om mjukvaran till denna maskin. Koppla bort maskinen och avinstallera... helst med HP´s speciella avinstallationsverktyg, om det finns för just din hårdvara. Installera sedan om enligt instruktioner från HP. Det blir ofta problem med HP´s grejer om man utför en installation i fel ordningsföljd, så att säga.

hpqimzone.exe is a process installed alongside HP Scanning software and provides additional configuration options for these devices. This program is a non-essential process, but should not be terminated unless suspected to be causing problems.

Behöver du fortsatt hjälp, så är det bra om vi får veta lite om vad du har för dator och operativsystem!

Edit:

Välkommen till forumet föresten!   :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...