Jump to content

Frågor om DVD-bränning


pven

Recommended Posts

Jag har 2 stycken frågor angående dvd bränning

1. Jag har tankat filmen "Mean.Machine.2001.DVDRip.XviD.SWESUB-SWEpneT"  För att få med den svenska texten i filmen är det bara att bränna den som vanligt och sen spela upp i dvd spelaren eller ska man göra på något annat sätt?

2. Jag ska köpa en ny dvd-spelare, hur vet man vilka som kan spela upp brända dvd filmer? vad är bästa formatet att bränna till att spela upp i en dvd spelare? :D

Link to comment
Share on other sites

Jag ska försöka att svara klokt... utan att svamla ::)

1. Helt rätt, bränn som vanligt... Den som skapat filen du laddat hem har ordnat den svenska texten.

2. Dvd formatet, är bäst rent kvalitetsmässigt. Avi, divx och xvid är vanligast när man rippar en film för att hålla ner storleken på slutprodukten. Mp4 eller nerodigital komprimerar filmen otroligt mycket, så du får plats med flera filmer på samma dvd-media men det är inte många "standard dvd-spelare" till tv'n som klarar att spela upp de formaten.

Kort sagt, ska du bränna egna filmer är dvd-formatet bäst. Har du mycket material eller en dv kamera är antagligen avi eller de andra (divx xvid) att föredra. Allt är beroende på vilken kvalitet du vill ha och vilka program du använder.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...