Jump to content

Skriva ut 2, 4 eller fler foton på ett papper?


Sambal

Recommended Posts

I dag skulle jag använda den förträffliga möjligheten att skriva ut 2, 4 eller fler foton på ett och samma A4-papper. Men det gick ju inte alls!  >:(

Som vanligt så högerklickade jag på en jpg-fil i Utforskaren och valde Skriva ut men då startade ImageViewer (eller nåt sånt) och skickade utskriften direkt till skrivaren utan att jag fick möjlighet att välja någon som helst inställning!

När blev det så? Har Bill Gates skickat ut det i någon Update? Hur backar jag till förra läget?

Hjälp!

Link to comment
Share on other sites

Inställningen om hur många foton det ska komma per papper gör jag inte i datorn. Min HP Photosmart har en knapp som jag klickar på och på så vis ändrar antal.

Men jag kan också bara (alla kan, även du om du har XP) öppna filen med "Visningprogram för bilder och fax", sedan klicka skriv ut och då öppnas guiden "Skriva ut foto". Efter 3 steg så kommer alternativet hur många bilder man vill ha per sida fram.

Link to comment
Share on other sites

Javisst är det så man gör.

Högerklicka, välj Öppna med, välj Visningsprogram för bilder och fax (som jag inte har som standard för jpg). Och väl där kan man sedan få alla utskriftsalternativen!

Tack för hjälpen!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...