Jump to content

Byta till Windows från linux


oxymoron

Recommended Posts

Detta är tyvärr inte helt ovanligt. Anledningen till att installationsprogrammet inte startar är att det inte kan skanna disken eftersom filsystemet inte är FAT eller NTFS. Skapa en DOS-diskett och ladda sedan ner http://www.isgsp.net/files/ibm-wipe-zap.zip och kopiera wipe.com till disketten. Efter att du kört det på disken kan installationsprogrammet starta. Har du ingen diskettenhet kan du säga till. Jag har gjort en ISO-fil som du kan bränna ut för att starta upp från CD. ISO:n innehåller wipe och fdisk.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, har faktiskt sett ett mycket skumt problem med en Dell-laptop för många år sedan. Hela raden 8, i, j och komma-tecken slutade fungera. Det var mycket skumt kan jag säga :/

Anledningen till att CD-ROMEN blir A: är att jag har tagit en diskett och gjort till en bootbar Cd. Det är alltså inga konstigheter med det :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...