Jump to content

Lite nyheter i Firefox 3


Superlight

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

När jag klickar så laddas filen overrview-of-firefox3.swf ner.

Hur ska jag göra för att den ska köras direkt i webbläsaren istället?

Jag har säkert grejat med någon inställning.  :-

Edit: Filmen spelades upp med Flash i IE7.

Filmen: Coola funktioner. Har faktiskt inte testat 3:an än. Hatar att ta saker i förskott. Det är ju faktiskt den slutliga produkten som är den de vill att vi ska använda och gilla. Betor och RC är jobbiga, men för de som gillar dem är det ju kul att de släpps publikt.  :)

Link to comment
Share on other sites

På Feel Firefox ( http://www.feelfirefox.net/ ) står det

Were just over 12 hours until the start of the long-awaited Download Day! Our Guinness World Record attempt will start when Firefox 3 is officially launched at approximately 10:00 a.m. PDT (17:00 UTC) on Tuesday, June 17th.

At that time, please check out the official Download Day site to get Firefox 3 and for a map of worldwide downloads!

När blir det då att den släpps i Sverige? Utgår man från USA:s morgon?

Link to comment
Share on other sites

Hur installerar man den?

Avinstallerar man 2:an först?

Kommer tillägg och bokmärken vara kvar?

Man kör installationsfilen som vanligt.

Installationen ersätter föregående version. EDIT: Beta versioner ligger kvar ! Egna foldernamn...

Alla tillägg finns kvar. Man får varningar om osupportade version-2-tillägg och dessa inaktiveras.

Med andra ord de flesta Tillägg går ej att köra... :-

Där finns artiklar om hur man går förbi versionskontrollen... men detta skruvar upp FF så vansinnigt

så inget fungerar efteråt. Man måste installera om FF för att bli av med ständiga varnings-pop-up'er.

Link to comment
Share on other sites

Guest DimensionX

Hmmmmm

Kunde inte hålla mig och laddade ned FF3.

Snyggare. De har fixat tilläggen AVSEVÄRT smidigare än förut. Den skall visst vara betydligt snälla mot processorn och ha bättre minneshantering än tvåan.

Så här långt är jag nöjd med trean, mycket nöjd. :)

Alla tillägg fungerade inte, men den smällen får jag ta. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest DimensionX

Hmmmm

Sakta i backarna. :)

Jag fick visst en del underliga fel märkte jag och fick köra tillbaks tvåan igen. :D

Vänta lite med att ladda ned trean. :)

Scrollingen blev knäpp och jag såg inte texten när jag skulle göra ett inlägg eller logga in (använder inverterad bakgrundfärg normalt).

Men, det jag såg var riktigt bra, många saker klart förbättrade.

Ser fram att installera den färdiga versionen av Firefox III (som förhoppningsvis skall funka lite bättre).

Link to comment
Share on other sites

Guest DimensionX

REKORD!

Mozilla, organisationen bakom webbläsaren Firefox, tänker sätta Guinnessrekord i nedladdning. Målet är att få fem miljoner nedladdningar av version 3 av Firefox under 24 timmar.

Rekordförsöket startar klockan 19.00 på tisdag kväll och nu har strax över tio tusen svenskar lovat att vara med och ladda ner. I hela världen har just nu drygt en och en halv miljon surfare skrivit upp sig för att få en påminnelse att hämta hem programmet i rätt tid. Rekordförsöket övervakas av två domare från Guinness som ska kolla loggarna hos Mozillas servrar.

Firefox används av ungefär 20 procent av världens surfare. En siffra Mozilla hoppas öka på med nästa version av webbläsaren.

http://www.metro.se/se/article/2008/06/17/...50-48/index.xml

Link to comment
Share on other sites

Jag sa sitta vid datorn vid skiftet mellan 18:59 till 19:00, om dom är över tio sekunder sena med att släppa 3:an kommer jag att få spel i denna tråd.  ;D

Oj, spännande att se hur det tar sej uttryck! Om dom är sena, förståss... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...